Cook To Can

Cook To Can

Tell all your non-canning friends!

Today someone mentioned that running a burner for 3 hours was a crazy waste of money.

This one stove burner has run from 9 am continuously till now and it isn’t done. I have another 2 hrs for this lot and likely another 2 hours after that if not more.

Yes it’s using electricity.

Yes it is a pain to babysit.

To make this make sense I want you think about the items you are canning.

Is it useful to your kitchen?

Does your family enjoy eating it?

Then do the math quickly. Add up what that canner of food would cost you fresh then if you bought it processed commercially. Often the costs of electricity plus water plus the cost of the food is a small fraction of commercially processed items.

Then think about what was put into the foods you canned. Zero preservatives, dyes etc.

How it was handled-processed in your kitchen not a factory.

Also remember you are leading by example. Your kids are seeing what goes into their foods and maybe, just maybe some knowledge will stick.

So yes it does cost money to run the stove. But for me the benefits outweigh the costs every single time.